Конфуций
Истинското име на Конфуций е Кун Циу , като Кун е широко разпространено китайско фамилно име. Тъй като в традиционната китайската култура се смята за неуважително обръщението към учителите само по име, той е наричан Кун Фудзъ ( „Кун Учителя“), което в съвременния китайски често се съкращава до Кун Дзъ. През 16 век името Кун Фудзъ е транскрибирано на латински от мисионера Микеле Руджери като Confucius и тази форма става основа на имената, използвани в повечето европейски езици, включително и българската -Конфуций.
Съгласно китайската традици, освен личното си име, получено при раждането, Конфуций има и официално име, което се дава на около двадесетгодишна възраст - Джун Ни. Посмъртно той получава официално и няколко други имена. През 1 век е наречен Боачънсюеннигун ( „Соченият за похвала господар Ни“), през 16 век - Джъшънсиеншъ ( „Най-мъдрият почитан починал учител“), а също и Джъшън ( „Най-великият мъдрец“), Сиеншъ ( „Пръв учител“) и Уаншъшъбяо „Пример за учителите през вековете“.
Кун Дзъ или наричан още Конфуций, традиционно се приема, че е роден през 551 пр. н. е.. Това е през Периода на пролетта и есента от китайската история, в зората на движението на Стоте философски школи. Конфуций е роден в град Цюфу, в древното китайско княжество Лу (в наши дни - част от провинция Шандун), в семейството на дребен, обеднял благородник, наскоро избягал от китайската държава Сун.
Учението на Конфуций се основава на патерналистката концепция за държавата, където владетелят е pater familias "баща на семейството". Конфуций приема, че държавата е едно голямо сплотено семейство. Членовете на държавата свързани един с друг така здраво и многостранно, както и членовете на семейството, където всичко се гради на уважението, предаността, доверието и отговорността на един към друг. На основата на традицията той извежда и нормите на авторитета като основа на нормативността в държавата.
Най-важното според Конфуций е учението и опознаването, което е причината той да бъде възприеман от китайците като "Най-великият учител".
Няма коментари:
Публикуване на коментар