В Женева бе открита световната цифрова богословска библиотека
Само година след официалното обявяване на идеята за световна цифрова библиотека на богословската книжнина тя беше официално открита, на 23 септември, в Женева, Швейцария.
На академичното тържество присъстваха двадесетина експерти – богослови и библиотечни работници от различни краища на света. Начинанието беше представено от д-р Дитрих Вернер, завеждащ отдела за богословско образование към Световния съвет на църквите, съорганизатор на проекта, и от проф. Кристоф Щюкелбергер, който от 2004 г. ръководи друг много успешен и мащабен проект – Световна етическа цифрова библиотека. Сам той богослов и преподавател по християнска етика в университета на гр. Базел, проф. Стюкелбергер дръзва да започне създаването и на цифрова библиотека на богословската книжнина на различни езици. Част от ресурса вече съществува в така наречената Globethics.net с нейните близо милион заглавия в цифрова форма, а останалото предстои да се прави постепенно в много страни на всички континенти.
През изминалата година беше създадено ръководството на световната цифрова богословска библиотека (Global Theological Library или съкратено GlobeTheoLib), формира се и консорциум от представители на различни вероизповедания и богословски традиции. От православна страна в консорциума участват д-р Пантелис Калайджидис, директор на Православната академия в гр. Волос, Гърция, и проф. д-р Иван Ж. Димитров, директор на Библейска библиотека при БФ на СУ „Св. Климент Охридски” и член на УС на Световната конференция на асоциациите на богословските школи (WOCATI), който произнесе и приветствие на тържеството от името на православните участници в проекта.
Засега проектът изглежда по-скоро скромен – едва 200.000 заглавия в електронен вариант са „вкарани” в новооткритата цифрова библиотека. Но голямата работа тепърва предстои. В Гърция дигитализирането започна още миналата година, у нас през тази пролет се направиха първите стъпки. Предстои да се активират румънските, руските и др. богословски школи да дигитализират наличната богословска книжнина на техните езици. Големи надежди се възлагат и на доброволните жестове на млади православни богослови, които биха представили своите дисертационни съчинения в цифров вид, за да обогатят световната богословска библиотека.
Няма коментари:
Публикуване на коментар